GARDASIL 9

Producent: Sanofi Pasteur

Gardasil 9 to rekombinowana 9-walentna szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (typy 6, 11, 16, 18).  Typ 16 i 18 to najbardziej onkogenne warianty wirusa. Preparat jest stosowany w zapobieganiu wystąpienia dysplazji szyjki macicy dużego stopnia, raka szyjki macicy, zmian dysplastycznych sromu dużego stopnia, a także brodawek zewnętrznych narządów płciowych.

Szczepionkę najlepiej podać już u nastolatków po 9 roku życia przed rozpoczęciem współżycia. Największe korzyści, jakie niesie za sobą szczepienie to ochrona przed zakażeniem, a co za tym zabezpieczenie przed rozwojem raka szyjki macicy oraz innych chorób wywołanych przez HPV.  Standardowo szczepionkę przyjmuje się w cyklu 3 dawek w schemacie 0,2,6 miesięcy. Czas trwania ochrony nie został do końca poznany, jednak na ten moment po przyjęciu 3 dawek nie ma konieczności doszczepiania się.

Szczegółowe informacje na temat szczepionki znajdziesz w charakterystyce produktu leczniczego: https://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2006/2006092013509/anx_13509_pl.pdf.