NA CO WARTO SIĘ ZASZCZEPIĆ PRZED ZAJŚCIEM W CIĄŻĘ?

W ciąży dozwolone jest stosowanie szczepionek inaktywowanych, które są bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla płodu. Nie zaleca się natomiast stosowania rutynowo szczepionek zabitych, a przeciwskazane w czasie ciąży jest stosowanie szczepionek żywych. Dlatego już w momencie planowania ciąży warto sprawdzić książeczkę szczepień pod tym kątem.

Przed ciążą należy sprawdzić, czy w dzieciństwie kobieta przyjęła szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (Engerix B– charakterystyka produktu leczniczego: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/22426/characteristic ). WZW typu B jest groźną chorobą, która może prowadzić do marskości wątroby i co ważne, istnieje bardzo duże ryzyko zakażenia dziecka zarówno w ciąży, w czasie porodu, jak i po urodzeniu. Jeśli kobieta nie została wcześniej zaszczepiona zaleca się przyjęcie 3 dawek szczepionki zgodnie z harmonogramem.

Wśród szczepień zalecanych przed rozpoczęciem starań o dziecko wymienia się również

szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (Havrix Adult– charakterystyka produktu leczniczego: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/22429/characteristic ). Szczepienie jest szczególnie istotne u kobiet, które pracują przy produkcji żywności lub podróżujących do krajów o niskich warunkach sanitarnych. Ostre WZW A u kobiety w ciąży może być przyczynom powikłań, między innymi przedwczesnego zakończenia ciąży.

Przed ciąża należy również pamiętać o zalecanych corocznych szczepieniach przeciwko grypie oraz COVID, które również można bezpiecznie wykonać w czasie ciąży.

Szczepienie przeciwko różyczce jest zalecane dla kobiet, które nie zostały zaszczepione w wieku dziecięcym. Stosuje się szczepionkę skojarzoną przeciwko odrze, śwince, różyczce (MMR, Priorix– charakterystyka produktu leczniczego: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/22425/characteristic ). Szczepienie przeciwko ospie (Varilrix– charakterystyka produktu leczniczego: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/9225/characteristic zaleca się kobietom, które nie chorowały i nie były szczepione przeciwko tej chorobie. Obie szczepionki zaliczane są do szczepionek żywych, które są przeciwskazane u kobiet w ciąży. Dodatkowo po zaszczepieniu należy uniknąć zajścia w ciążę, stosując dodatkowe metody antykoncepcyjne przez co najmniej miesiąc.

Zespół farmaceuciszczepia.pl