SATYSFAKCJA PACJENTÓW Z PODAWANYCH PRZEZ FARMACEUTÓW SZCZEPIONEK NA COVID-19 W POLSCE: BADANIE ANKIETOWE W KONTEKŚCIE NARODOWYCH PUNKTÓW SZCZEPIEŃ

Od 2021 r. farmaceuci w Polsce posiadają uprawnienia do wykonywania szczepień przeciwko COVID-19, co ma szczególne znaczenie w działaniach na rzecz przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się pandemii. Głównym celem tego badania była ocena satysfakcji pacjentów z dostarczania szczepień za pośrednictwem krajowych ośrodków szczepień. Niniejsze badanie przeprowadzono w 2021 roku. Narzędziem badawczym była anonimowa ankieta rozdawana pacjentom po szczepieniu. Kwestionariusz został opracowany specjalnie na potrzeby badania. Ostatecznie w badaniu wzięło udział 628 pacjentów. Prawie 97% respondentów zgodziło się, że podawanie szczepień przez farmaceutów było wygodne, a farmaceuci posiadali odpowiednie umiejętności do świadczenia tej usługi. Prawie 90% respondentów wyraziło gotowość do ponownego szczepienia przez farmaceutów. Niemal wszyscy respondenci wskazywali, że farmaceuci powinni również zapewniać inne szczepienia. Pacjenci w Polsce pozytywnie odnoszą się do szczepień wykonywanych przez farmaceutów w krajowych punktach szczepień.

Link do publikacji: https://practiceresearchnetwork.org/satysfakcja-pacjentow-z-podawanych-przez-farmaceutow-szczepionek-na-covid-19-w-polsce-badanie-ankietowe-w-kontekscie-narodowych-punktow-szczepien/   Cytuj: Merks P, Kowalczuk A, Wong A, Chung K, Religioni U, Świetlik D, Rotmans-Plagens K, Cameron J, Sola KF, Kazmierczak J, Blicharska E, Vaillancourt R, Neumann-Podczaska A. Patient satisfaction with pharmacist-administered COVID-19 vaccines in Poland: a survey study in the vaccination centres context. BMC Health Serv Res. 2022 Nov 11;22(1):1339. doi: 10.1186/s12913-022-08720-w. PMID: 36368986; PMCID: PMC9652033.